12 grudnia 2023 gościliśmy w naszej parafii Skautów Europy, tzw. wędrowników, a więc młodzież mającą 17 lat lub więcej wywodzącą się z 11 szczepu im. św. Jana Pawła II działającego przy parafii Św. Jana Apostoła we Wrocławiu-Zakrzowie.
Skauci Europy to ruch wychowawczy dla dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 18 lat, prowadzony przez kadrę wychowawczą, którą stanowią młodzi w wieku 18-26 lat (i więcej) wraz z udziałem dorosłych oraz rodziców, którzy pomagają młodym stworzyć wielki świat młodzieńczej przygody.
Skauci Europy dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (9-12 lat), harcerze (12-17 lat) i wędrownicy (powyżej 17 lat). Ruch dostarcza każdemu młodemu człowiekowi możliwości osobistego rozwoju w pięciu dziedzinach:
– zdrowie i sprawność fizyczna,
– zmysł praktyczny,
– kształcenie charakteru,
– zmysł służby,
– życie religijne.
Wędrownicy to studenci, technicy oraz licealiści powyżej 17 roku życia. Przychodzą do skautingu, aby służyć młodszym, jednocześnie rozwijając siebie. Dwa w jednym: służba oraz formacja. W ten sposób młodzi ludzie zdobywają ogromne doświadczenie i sprawiają, że możliwym staje się główne zadanie skautingu „wychowanie młodych przez młodych”.
Więcej na temat Skautów Europy można znaleźć m.in. na stronach:
http://www.swjanzakrzow.archidiecezja.wroc.pl/?page_id=104
https://skauci-europy.pl/portfolio/wedrownicy/
Jako wspólnota parafii pw. NSPJ jesteśmy bardzo zadowoleni, że wędrownicy trafili podczas swoich różnych wędrówek również i do naszej parafii. Wśród nich jest też jeden nasz parafianin i lektor LSO. Wiemy, że wśród grona harcerzy i wilczków jest również kilka osób z naszej parafii należących do Skautów Europy.
Poniżej przedstawiamy relację z pobytu w naszej parafii napisaną przez jednego z wędrowników:
„Jako członkowie Kręgu Świętego Jana Nepomucena mieliśmy przyjemność spotkać się 12 grudnia 2023 na malowniczych Pawłowicach. Nasze zorganizowane spotkanie miało miejsce w ciepłej atmosferze przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zaraz po przybyciu serdecznie powitał nas ksiądz wikariusz, który wprowadził nas w bogactwo życia parafialnego. Dowiedzieliśmy się o różnorodnych inicjatywach, takich jak Klub Miłośników Gier Planszowych czy Klub Pielgrzymkowo-Turystyczny, które są ważną częścią tej społeczności.
Ugoszczeni zostaliśmy w nowoczesnym Domu Parafialnego imienia św. Jana Pawła. Po serdecznej gościnności przyszła chwila na aktywne uczestnictwo we Mszy Świętej, gdzie mieliśmy zaszczyt służyć przy ołtarzu. Po zakończeniu liturgii czekała na nas interesująca rozrywka w postaci gry figurkowej, osadzonej w realiach II wojny światowej. To nie tylko doskonała okazja do jeszcze głębszej integracji w naszym gronie, ale także szansa na poznanie nowego systemu gry i poszerzenie naszej wiedzy historycznej.
Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia odbyła się rada naszego Kręgu, gdzie każdy mógł podzielić się swoimi przemyśleniami oraz wspólnie zaplanowaliśmy przyszłe aktywności. To spotkanie nie tylko dostarczyło nam wielu cennych doświadczeń, ale także wzbogaciło naszą więź oraz otworzyło drzwi do nowych możliwości.
Wszyscy byliśmy zadowoleni tym wyjątkowym czasem spędzonym na Pawłowicach i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tam powrócimy.”