13.12.2019 04:46
Nawigacja
· Strona Główna
· Aktualno?ci
· Wiadomości
· Ogłoszenia
· Intencje mszalne
· Zapowiedzi
· O parafii
· Historia parafii
· Parafia w liczbach
· Proboszczowie
· Historia osiedla
· Ogólne
· Artykuły
· Forum
· Galeria
· Linki
· Szukaj
· Kontakt
Adres parafii
Wrocław-Pawłowice
ul. Starodębowa 30a
51-251 Wrocław
tel: 71 324-21-21
lokalizacja »
Msze święte
Niedziela08:00
09:30
Pruszowice11:00
12:30
18:00
Dni powszednie18:00
Środa Pruszowice18:00
Intencje mszalne
13 grudnia
(piątek)
06:301) Int. wypominkowa 2) + Franciszka Paprocka - int. od Andrzeja Jaśkiewicza z Rodziną i Zyty Brzezińskiej z Rodziną..
wi?cej »
Księża parafii
Proboszcz Ks. dr Michał MACHAŁ Kan. hon. ex. num. Kap. Koleg. ust. 2006
Wikariusz Ks. mgr lic. Jacek HOŁOWACZ ust. 2013
Nowe ogrodzenie kościoła

NOWE OGRODZENIE WOKÓŁ KOŚCIOŁA

Nowe ogrodzenie wokół kościoła jako niezbędna inwestycja parafialna, była podnoszona od samego początku zmiany proboszczów, jaka dokonała się 18.09.2006 r. w Parafii NSPJ we Wrocławiu-Pawłowicach. Stan poprzedniego ogrodzenia najlepiej ilustrują zdjęcia, jakie zostały wykonane na krótko przed jego rozbiórką.

Piękne położenie placu kościelnego przy skrzyżowaniu dwóch ulic w Pawłowicach: Starodębowej i Malwowej stanowiło jakby naturalny postulat tego planu, aby go jeszcze bardziej wyeksponować i nadać mu taką rangę, na jaką zasługiwał, a więc “wizytówki naszego Pawłowickiego Osiedla”.

   Te właśnie uwarunkowania dość szybko rzuciły się w oczy nowemu proboszczowi ks. dr. Michałowi Machałowi, który objął tę Parafię po ks. dr. Jerzym Żytowieckim. Było tak pewnie na zasadzie, że “nowy widzi trochę inaczej” i z większą ostrością, a może także zadecydowało i to, że jego poprzednik musiał najpierw zająć się samą świątynią i jej stanem wewnętrznym... Zatem jego następcy, pozostała w sposób naturalny troska o zagospodarowanie jej otoczenia.

Faktem jest, że od samego początku przejęcia Parafii, nowy Proboszcz podjął starania o wykonanie nowego ogrodzenia placu kościelnego. Bardzo szybko udało się dla tej inwestycji pozyskać przychylność Parafian i mieszkańców tego pięknego wrocławskiego Osiedla, a także wyłonionej w 2007 roku nowej Rady Parafialnej.

Pod koniec 2006 roku podjęte zostały pierwsze konsultacje z Wydziałem Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia, które już późną wiosną 2007 r. doprowadziły do ustalenia warunków realizacji tego przedsięwzięcia. W międzyczasie podjęte też zostały pierwsze przymiarki projektowe nowego ogrodzenia, którym patronował projektant i architekt Jerzy Gomułka, a następnie jego przejął rolę p. Wojciech Stachowiak. On to też, ostatecznie przyjął na siebie, niezbyt wdzięczną rolę pokonywania progów administracyjno-formalnych związanych z realizacją tej inwestycji.

Dzięki tym staraniom i po uzyskaniu dodatkowych uzgodnień z TP, Urzędem Gazownictwa i ZDiKiem została wreszcie udzielona zgoda przez Wydział Budownictwa i Architektury Urzędu Miejskiego Wrocławia na realizację zaplanowanej inwestycji od dnia 17.08.2007 r. W międzyczasie musiały się także odbyć urzędowe konsultacje wokół tego projektu z Wydziałem Gospodarczym Kurii Metropolitalnej. Równolegle drogą konsultacji środowiskowej i poprzez Radę Parafialną, nastąpiło wyłonienie wykonawców ogrodzenia oraz ustalenie sposobu jego finansowania i realizacji.

Realizacja tej inwestycji odbyła się w okresie od 17.08. do 31.10.2007 podzielona na cztery etapy:

1-y – rozbiórkowy,

2-gi – betonowanie fundamentów i słupków nowego ogrodzenia,

 

3-ci – murowanie cokołu i słupów bramy głównej ogrodzenia

i wreszcie 4-y – montaż elementów konstrukcyjnych - przęseł i bram ogrodzenia.

 Odpowiedzialność za dwa pierwsze etapy tej inwestycji przyjął na siebie emerytowany budowlany, parafianin p. Zdzisław Tokar. Korzystał on również ze wsparcia specjalistów takich, jak np. geodeta – p. Marek Pindur, a przede wszystkim olbrzymiej rzeszy WOLONTARIATU PARAFIALNEGO, który wysiłkiem własnych rąk wspaniale i wielkodusznie włączył się w te prace. Byli tam Parafianie każdego wieku i zawodu, i to co zasługuje na szczególne wyróżnienie, to to, że nie zabrakło tam również udziału MŁODZIEŻY naszej Parafii... I dlatego też ten etap realizacji tej inwestycji zasługuje na wyjątkowe uznanie i docenienie, bo świadczy on o tym, że jest to INWESTYCJA, która spełniła swoja ogromna rolę INTEGRACYJNĄ dla całej naszej społeczności parafialnej i osiedlowej. A patrząc w przyszłość, można śmiało uznać, że w naszym Osiedlu tkwi nadal wielki potencjał społeczny, do którego – w razie potrzeby – zawsze można się odwołać, jako potencjału niezawodnego i bezinteresownego!

Trzeci etap tej inwestycji znalazł się w rękach również naszego parafianina p. Jana Nowickiego oraz jego pomocników, wśród których należy tu wyróżnić p. Bronisława Koguta i Marcina Królewicza. Był to już etap wymagający profesjonalizmu w układaniu, a następnie spoinowaniu klinkierowej cegły z której zbudowany został cokół ogrodzenia. Ten etap prac był zależny od kaprysów coraz bardziej niestabilnej jesiennej aury... Ale dzięki determinacji także i tej ekipy, udało nam się go zamknąć zaledwie w przeciągu 3-ch tygodni.

    Wreszcie ostatni zarazem i czwarty w kolejności etap prac został wykonany przez  p. Bogdana Tomków, mieszkańca Kłokoczyc, którego korzenie rodzinne również wywodzą się z Pawłowic. Od początku realizacji tej inwestycji, był on bardzo aktywny i koncepcyjnie działał jakby “na jej zapleczu”. To właśnie dzięki jego pomysłowości i doświadczeniu, a nawet zaangażowaniu jego żony Zofii, ogrodzenie zawdzięcza swój ostateczny wygląd i estetykę! Dzięki temu, że regularnie wykonywał on poszczególne elementy ponad 160-metrowego ogrodzenia, które przecież jeszcze były poddawane procesowi cynkowania ogniowego, w tym dwie bramy i dwie furtki wejściowe, możliwym stało się zmontowanie całego niemal ogrodzenia w przeciągu zaledwie jednego tygodnia...

   Dalsze karty tej swoistej KRONIKI budowy, prezentują jej poszczególne etapy, a także zawierają rejestr wszystkich uczestników realizacji tej społecznej, parafialnej inicjatywy, niezależnie od ilości przepracowanych godzin czy dniówek...

  >>Parafianie biorący udział przy rozbiórce starego i budowie nowego ogrodzenia

  Na koniec!

     Już na sam koniec pragniemy wyrazić ogromną wdzięczność – imieniem całej naszej społeczności parafialnej – dla każdego Uczestnika tego parafialnego sukcesu, do których należą wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób przyłożyli się do powstania tego dzieła... Tą wdzięcznością pragniemy objąć wszystkich Członków Rady Parafialnej, a zwłaszcza tych, którzy należą do jej sekcji ekonomicznej, a także ogromną rzeszę Ofiarodawców, którzy – mimo, iż stanowią zaledwie 1/4 część naszej społeczności parafialnej, to potrafili pokryć 2/3 całości kosztów poniesionych na sfinansowanie tej inwestycji, zwłaszcza gdy chodzi o koszta materiałowe!

     Niech za to wszystko Dobry Bóg, najważniejszy Gospodarz tego malowniczego zakątka przy skrzyżowaniu Starodębowej i Malwowej, hojnie Wszystkim wynagrodzi i POBŁOGOSŁAWI!

 

Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Wygenerowano w sekund: 0.00 589,097 Unikalnych wizyt